321
komentářů
v diskuzích
372
ohodnocených
trailerů
0
ohodnocených
filmů
0
článků
na MovieZone
OBECNÉ INFO
Protože se všude v profilech píše o dívání se na filmy či na trailery, považuji tohle zde zvýrazňovat za zbytečné, protože kvůli tomu tady "jednoduše jsme". Ale opomíjí se na čtení o filmech, v tom případě bych rád doporučil tyhle knihy:
*o filmových tvůrcích - skoro všechno, co vyšlo v nakladatelství Orpheus: Lars von Trier a jeho filmy (skvělá knížka zaobírající se sémantickou a sémiotickou stránkou jeho děl, s minimem přežitých psychoanalytických náhledů na jeho počiny),
Alfred Hitchcock a jeho filmy (kniha, která rozhodně není poplatná - 60. léta - době vzniku, obsahující kvalitní reprodukované fotografie, soupis díla spolu s malými cameo roličkami, v některých momentech zajímavější než cokoliv z Cahiers du Cinema).
*filmologických základech + náročnější čtivo: je velice dobré začít u Malého labyrintu filmu a Chaplinova království pro dobé povědomí o dějinách, aby se člověk mohl "vrhnout" na současnost, a hlavně doporučuji knihy od Monaca - Nová vlna a nedávno "vyšlý" Jak číst film vydaný Albatrosem, Dokumentární filmy a jiná kinematografie + Nová filmová historie pro ty, kdož mají "načteno" a "nakoukáno".
*knihy rozhovorů/sborníky textů: Rozhovory Hitchcock/Truffaut, pro mnohé filmové bible pro svou lásku k filmu, která z ní čiší, doporučuji též Jean Luc-Godard: Texty a rozhovory (hodnocení nechám stranou, mám ji teprve rozečtenou)...
*knihy, které jsou zbytečnými publikacemi a zastiňují místo na našem trhu zajímavým titulům (kolik se k nám toho dostalo od slavných teoretiků filmu?): většinou se jedná o sbírku nej. děl apod., viz 55 nejlepších režisérů od Chaplina po Almodóvara, Lexikon světového filmu, 99 filmů moderní kinematografie apod - vyhněte se jim obloukem, pro nikoho, kdo se zajímá o film víc, nejsou v ničem přínosné, navíc v nich chybí většinou zásadní tituly (což u takového Zakázaného filmu dost vadí). Ale pokud chcete vyhodit peníze jenom díky zajímavým předmluvám, tak budiž, byli jste varováni. :-)
Právě čtu: Andrzej Wajda: Moje filmy (nejzajímavější je paradoxně část závěrečná, v níž jsou rozhovory a také text o polském filmu), Jean Luc-Godard: Texty a rozhovory (jakpak nahlížel tento slavný kritik a později jeden z prvních tvůrců francouzské nové vlny na filmy v 60., a jak 80. letech?), toužebně očekávám, až mi dojdou dvě knihy o Ejzenštejnovi a montáži atrakcionů ("intelektuální montáži"), biografie Wellese a knížka o strachu od samotného Hitchcocka.
Doporučuji číst Douglasovy články na FilmPubu (zatím vyšly dva, v prvním je velice dobré členění, v druhém hodnocení Monaca a doporučení dalších, již vyšlých knih) a také prozkoumat server www.filmantik.net, kde je toho sposta k nalezení (utrácím tam třeba všechny peníze za měsíční brigádu :-)).
Kinematografické období, které teď "studuji": kultovní filmy a s tím spjaté midnight movies, od Waterse (Pink Flamingos) po Jodorowského přes Romera (Night of the Living Dead), Cronenberga (Shivers, Brood, Rabid), Lynche (Eraserhead) a další filmy jako Rocky Horror Picture Show apod.